Zastosowanie ziemi okrzemkowej w chowie indyków
W tym artykule wykażemy wpływ dodatków do pasz w formie krzemionki (ziemi okrzemkowej) na wydajność produkcji i zdrowie Indyków. Pokażemy także jak dezynfekcja odchodów brojlerów, z zastosowaniem ziemi okrzemkowej niweluje rozwój chorób w hodowli.
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie, którego celem było sprawdzenie, czy w przypadku brojlerów indyków dezynfekcja odchodów przy użyciu okrzemek naturalnych niesie oczekiwane rezultaty. Okres badania trwał 6 tygodni. Zamierzonym efektem było zmniejszenie patogennych drobnoustrojów.
Wyniki przeprowadzonych badań były zadowalające. Nie tylko odnotowano zredukowanie populacji patogenów w ściółce, ale również mniejsze przenoszenie się szkodliwych mikroorganizmów pomiędzy miotem. Zanieczyszczenia na piórach oraz łapach piskląt również uległy znacznemu zmniejszeniu. Obecność okrzemek naturalnych zwiększa również wydajność ptaków, a także niweluje rozwój chorób.
Stosowanie okrzemek naturalnych w diecie indyków ma ogromny wpływ na ich wydajność i zdrowie. Poprawia się również jakość miotu indyków. Dwutlenek krzemu wpływa na właściwy wzrost i przyrost masy. Zastosowanie tego elementu w diecie brojlerów pozytywnie wpływa na wydajność produkcji, zdrowie i jakość odchodów u indyków. Ponadto jest to ekonomiczne z punku widzenia hodowcy. Opłacalność produkcji zwiększa się. Udział krzemu w diecie poprawia funkcjonowanie organizmu młodych brojlerów, szczególnie w początkowym stadium wzrostu. Zwiększa się kondycja miotu, co niesie szereg korzyści dla właściciela.
Okrzemki naturalne w pożywieniu pozytywnie oddziałują na jego przyswajanie się. Właśnie dlatego odnotowuje się szybki rozwój młodych indyków, a także efektywniejsze przybierania na masie. Wpływa to również na jakość odchodów. Redukcji ulega ilość jaj nicieni Capillaria i Heterakis, a także oocyst kokcydiów. Okrzemka naturalna wspomaga walkę z pasożytami znajdującymi się w układzie pokarmowym brojlerów. Można stosować ją zarówno profilaktycznie, jak i w momencie pasożytniczego zakażenia przewodu pokarmowego. Nie od dziś wiadomo, że krzem jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania metabolizmu ptaków, a także struktur ich organizmu. Lepsza kondycja miotu bezpośrednio przekłada się na ekonomiczność i wydajność produkcji.