Premiksy w chowie ekologicznym

Większość dostępnych na rynku pasz do ekologicznego chowu drobiu posiada wystarczającą ilość składników energetycznych, takich jak np. ziarna zbóż oraz nasiona oleiste. Problem zaczyna się podczas doboru komponentów białkowych, gdyż ich wybór jest mocno ograniczony. Mowa tutaj o m.in. makuchach, nasionach strączkowych, rybach oraz ich przetworach. Warto zaznaczyć, że dobrze zbilansowana mieszanka powinna zawierać odpowiedni poziom metioniny oraz lizyny
>Drób w chowie ekologicznym - jakie premiksy wybrać?
Większość dostępnych na rynku pasz do ekologicznego chowu drobiu posiada wystarczającą ilość składników energetycznych, takich jak np. ziarna zbóż oraz nasiona oleiste. Problem zaczyna się podczas doboru komponentów białkowych, gdyż ich wybór jest mocno ograniczony. Mowa tutaj o m.in. makuchach, nasionach strączkowych, rybach oraz ich przetworach. Warto zaznaczyć, że dobrze zbilansowana mieszanka powinna zawierać odpowiedni poziom metioniny oraz lizyny.
Metionina znajduje się w takich produktach, jak np. gluten kukurydziany, mączka rybna, łubin.
Lizyna znajduje się w m.in. grochu, rzepaku, kazeinie.
Zwiększając w paszy poziom białka ogólnego oraz metioniny, trzeba liczyć się ze zmniejszeniem zawartości lizyny. Dodatki paszowe dla drobiu i ptaków w chowie ekologicznym pozwalają wyrównać zawartość aminokwasów do optymalnego poziomu. Ich działanie wpływa również na środowisko naturalne - ilość azotu w kałomoczu zmniejsza się.
Premiksy w chowie ekologicznym
Premiksy w chowie ekologicznym nie mogą w swoim składzie zawierać antybiotyków stymulujących wzrost, przeciwutleniaczy, syntetycznych barwników oraz innych szkodliwych związków. Najlepszym wyborem są premiksy witaminowo-mineralne, które składają się ze starannie dobranych komponentów. Są to mieszanki spełniające rygorystyczne normy oraz standardy.
Należy wspomnieć, że poziom dostarczanych witamin nie musi być tak wysoki, jak w przypadku produkcji na dużą skalę. Wynika to z tego, że drób w chowie ekologicznym jest mniej narażony na przeciążenia. Ptaki mogą korzystać z wolnego wybiegu, a także przebywać na słońcu. Zmniejsza to poziom stresu, ponieważ przebywają w relatywnie naturalnym środowisku.
Ponadto zasiedlenie pomieszczeń hodowlanych jest znacznie niższe, niż w przypadku intensywnej produkcji. Nie ma potrzeby dostarczania większej ilości witamin, czy też aminokwasów, niż wymaga to zapotrzebowanie organizmu. Zaleca się stosowanie wyłącznie prefiksów o zmodyfikowanym składzie, który dopasowany jest do rzeczywistych niedoborów pokarmowych drobiu w chowie ekologicznym.