Jak ograniczyć stosowanie antybiotyków przy produkcji drobiu

Antybiotyki są coraz częściej stosowane w hodowli drobiu. Służą one nie tylko do eliminacji chorób, ale również stymulują wzrost. W większości przypadków ich stosowanie jest całkowicie zbędne. Co więcej bezpośrednio przyczynia się do rozwoju śmiertelnych patogenów odpornych na antybiotyki. Na konferencji naukowej „Zrównoważona produkcja, jako kierunek rozwoju Polskiej Branży Drobiarskiej: Antybiotyki” dyskutowano, jak ograniczyć stosowanie antybiotyków przy produkcji drobiu
Antybiotyki są coraz częściej stosowane w hodowli drobiu. Służą one nie tylko do eliminacji chorób, ale również stymulują wzrost. W większości przypadków ich stosowanie jest całkowicie zbędne. Co więcej bezpośrednio przyczynia się do rozwoju śmiertelnych patogenów odpornych na antybiotyki. Na konferencji naukowej „Zrównoważona produkcja, jako kierunek rozwoju Polskiej Branży Drobiarskiej: Antybiotyki” dyskutowano, jak ograniczyć stosowanie antybiotyków przy produkcji drobiu.
Warto uzmysłowić sobie, że bezpodstawne stosowanie środków farmakologicznych w chowie drobiu to problem na skalę światową. W pierwszej kolejności należy wprowadzić rygorystyczne ograniczenia dotyczące stosowania antybiotyków zarówno w przypadku niewielkich, jak i dużych produkcji. W Holandii, gdzie taką ustawę wprowadzono w 2007 roku, już w 2009 roku odnotowano wyraźne efekty nowego zarządzenia. Stosowanie antybiotyków przez producentów drobiu stało się o wiele mniejsze.
Należy również dążyć do tego, aby nie stwarzać sytuacji wymagających stosowania środków leczniczych. Przede wszystkim wymaga to stworzenia właściwych warunków rozwoju drobiu. Istotnym jest, aby niezależnie od wielkości hodowli, przestrzegać zasad bioasekuracji. Patogeny mogą zostać wprowadzone do chowu przez ludzi, zwierzęta domowe, nowo zakupiony drób wprowadzony do hodowli, a nawet maszyny i pojazdy.
Ponadto warto starać się, aby podnieść odporność drobiu na infekcje. Duży wpływ na to ma starannie wyselekcjonowana pasza, która gwarantuje wysokie wchłanianie składników odżywczych. Antybiotyki powinny być podawane w ostateczności, a ich dawka powinna być dobrana do rzeczywistych potrzeb.
W każdej hodowli powinna zostać wprowadzona zrównoważona produkcja. Jest to spore wyzwanie dla producentów, ale tylko w ten sposób można osiągnąć wymierne efekty. Priorytetem jest, aby zapewnić dobre warunki chowu m.in. poprzez pasze o zbilansowanym składzie. W dużej mierze to wysokojakościowe mieszanki odpowiadają ze zdrowie drobiu, a także wydajność produkcji.