Jak eliminować bakterie antybiotykooporne
Przede wszystkim należy ograniczyć podawanie zwierzętom antybiotyków. Podawanie ich zarówno w celach medycznych, jak i hodowlanych, powoduje rozprzestrzenianie się szczepów bakterii odpornych na ich działanie. Warto dodać, że w większości dużych hodowli jest to zjawisko dość powszechne.
Eliminacja bakterii antybiotykoopornych z mięsa drobiowego
Mogłoby się wydawać, że mięso dopuszczone do handlu detalicznego pozbawione jest wszelkich zarazków. Niestety kontrole niemieckich urzędów sanitarnych wykazały, że w średnio co drugiej próbce mięsa indyczego występują gronkowce MRSA, które odporne są na działania antybiotyków. W przypadku kurczaków owe zarazki odnotowano w co dziesiątej próbce. Należy mieć świadomość, że spożycie takiego mięsa może skończyć się bardzo poważną infekcją, która wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Mogą również być przyczyną zgonu.
Warto dodać, że analizy wykazały nie tylko obecność wyżej wspomnianego gronkowca. W badanych próbkach znajdowały się również bakterie beta-laktamaza. Zarówno w mięsie drobiowym, jak i indyczym, wykazano ich obecność w co drugiej próbce. Należy wspomnieć, że grupą szczególnie narażoną na skutki zakażania są osoby o obniżonej odporności, czy też noworodki.
Jak eliminować bakterie antybiotykooporne?
Przede wszystkim należy ograniczyć podawanie zwierzętom antybiotyków. Podawanie ich zarówno w celach medycznych, jak i hodowlanych, powoduje rozprzestrzenianie się szczepów bakterii odpornych na ich działanie. Warto dodać, że w większości dużych hodowli jest to zjawisko dość powszechne. Co więcej, nawet w małych gospodarstwach zaczęto karmić drób antybiotykami. Mięso trafiające na rynek badane jest w sposób wyrywkowy, przez co nie można sprawdzić każdej próbki na obecność zarazków antybiotykoopornych. Jeśli nie zmienią się praktyki hodowców, to problem wciąż będzie się rozrastał.
Trzeba również wspomnieć o tym, że każde mięso przed spożyciem należy poddawać starannej obróbce termicznej. Drób powinien być dobrze ugotowany, a także wysmażony. Bakterie obecne są w surowym mięsie, jednak giną w wysokich temperaturach. Oczywiście należy pamiętać, że bakterie roznoszą się nie tylko w momencie spożycia. Nie zaleca się mycia mięsa przed gotowaniem. Bakterie szczepu Campylobacter mogą pozostawać na rękach, meblach, czy też naczyniach, gdyż transportowane są one z mięsa do otoczenia za pośrednictwem wody.