NIK o stosowaniu antybiotyków w hodowli zwierząt

NIK o stosowaniu antybiotyków w hodowli zwierząt

To, co mówi NIK o stosowaniu antybiotyków w hodowli zwierząt, mocno niepokoi i budzi uzasadnione obawy. Wyniki kontroli przeprowadzone w województwie lubuskim są najlepszym dowodem na nadużywanie antybiotykoterapii w hodowli zwierząt. Wskazują one, że antybiotyki stosowało aż 70% hodowców z tego regionu, a w hodowli indyków i kurcząt rzeźnych wynik był jeszcze wyższy.

Czytaj więcejWpływ amorficznej ziemi okrzemkowej na zdrowie zwierząt

Wpływ amorficznej ziemi okrzemkowej na zdrowie zwierząt

Amorficzna ziemia okrzemkowa to produkt, który wspiera zdrowie, kondycję oraz wydajność zwierząt. Jej źródłem są pozostałości po pancerzach okrzemek, czyli jednokomórkowych glonów. W ziemi okrzemkowej wyodrębnia się głównie dwutlenek krzemu (SiO2), a także śladowe ilości innych składników mineralnych. Należą do nich m.in. wapno, sód, magnez, tlenek żelaza, a także glin. W przypadku podawania zwierzętom ziemi okrzemkowej do spożycia, niewielka część składników wchłaniana jest przez krwioobieg. Przybierają one formę postaci kwasu ortokrzemowego H4SiO4.

Czytaj więcej

Szkodliwość mikotoksyn dla ludzi i zwierząt

Szkodliwość mikotoksyn dla ludzi i zwierząt

Mikotoksyna Zearalenon metabolit grzybów pleśniowych wykazuje niezwykle szkodliwe działanie zarówno na organizmy ludzkie, jak i zwierzęce. Ich negatywne oddziaływanie ujawnia się nawet w przypadku bardzo małego stężenia. Dawka trująca to już 1mg na kg zboża lub przetworów zbożowych, czy też pasz. Efektem może być silne zatrucie organizmu, które zwane jest mikotoksykozam. Co więcej może je powodować nie tylko bezpośrednie spożycie zakażonych produktów, ale nawet kontakt z zarodnikami.

Czytaj więcej