Premiksy w chowie ekologicznym

Premiksy w chowie ekologicznym

Większość dostępnych na rynku pasz do ekologicznego chowu drobiu posiada wystarczającą ilość składników energetycznych, takich jak np. ziarna zbóż oraz nasiona oleiste. Problem zaczyna się podczas doboru komponentów białkowych, gdyż ich wybór jest mocno ograniczony. Mowa tutaj o m.in. makuchach, nasionach strączkowych, rybach oraz ich przetworach. Warto zaznaczyć, że dobrze zbilansowana mieszanka powinna zawierać odpowiedni poziom metioniny oraz lizyny

Czytaj więcej


NIK o stosowaniu antybiotyków w hodowli zwierząt

NIK o stosowaniu antybiotyków w hodowli zwierząt

To, co mówi NIK o stosowaniu antybiotyków w hodowli zwierząt, mocno niepokoi i budzi uzasadnione obawy. Wyniki kontroli przeprowadzone w województwie lubuskim są najlepszym dowodem na nadużywanie antybiotykoterapii w hodowli zwierząt. Wskazują one, że antybiotyki stosowało aż 70% hodowców z tego regionu, a w hodowli indyków i kurcząt rzeźnych wynik był jeszcze wyższy.

Czytaj więcejWpływ amorficznej ziemi okrzemkowej na zdrowie zwierząt

Wpływ amorficznej ziemi okrzemkowej na zdrowie zwierząt

Amorficzna ziemia okrzemkowa to produkt, który wspiera zdrowie, kondycję oraz wydajność zwierząt. Jej źródłem są pozostałości po pancerzach okrzemek, czyli jednokomórkowych glonów. W ziemi okrzemkowej wyodrębnia się głównie dwutlenek krzemu (SiO2), a także śladowe ilości innych składników mineralnych. Należą do nich m.in. wapno, sód, magnez, tlenek żelaza, a także glin. W przypadku podawania zwierzętom ziemi okrzemkowej do spożycia, niewielka część składników wchłaniana jest przez krwioobieg. Przybierają one formę postaci kwasu ortokrzemowego H4SiO4.

Czytaj więcej