Wpływ krzemu na kształtowanie układu kostnego u kurcząt
Krzem jest pierwiastkiem, który ma ogromny wpływ na zdrowie zwierząt. Jest on obecny we wszystkich płynach ustrojowych, a także tkankach. Ma on duże znaczenie nie tylko w przypadku bezkręgowców, ale również kręgowców. Zapotrzebowanie na krzem u młodych kurcząt jest bardzo wysokie. Bierze on udział w kształtowaniu układu kostnego u kurcząt, a także przyrost masy.
Dzięki diecie bogatej w krzem można zaobserwować lepszy rozwój tkanki stawowej. Ponadto zwiększa się ilość heksoamin w tkance chrzęstnej, a także powierzchnia grzebienia. Badania potwierdziły, że dieta bez dodatku krzemu może nieść fatalne skutki co może objawiać się odwodnieniem kości długich nawet o 35% oraz ogólnym spowolnieniem rozwoju kurcząt.
Zdecydowanie odradza się stosowania diety ubogiej w krzem. Zniekształcenie układu kostnego oraz tkanki łącznej to nie jedyne negatywne rezultaty niewłaściwego żywienia. Jest to szczególnie istotne podczas początkującego stadium wzrostu.
W przypadku kurcząt, u których stosowana dieta zawierała krzem, odnotowano silny wzrost tkanki łącznej, a także zawartości wody. Warto mieć świadomość, że omawiany pierwiastek silnie wpływa na układ kostny. Jest to efektem wzajemnego oddziaływania krzemu i wapnia podczas kształtowania się kości. Mineralizacja kości jest uzależniona od zawartości krzemu. Rosnąca kość kurczaka wykazuje zapotrzebowanie nie tylko na magnez i fluor, ale również krzem.
Badania przeprowadzone na jednodniowych kogucikach wykazały, że dieta bazująca wyłącznie na aminokwasach jest niewystarczająca. Skutkiem tego było zahamowanie wzrostu, a także spowolnienie rozwoju. W przypadku kurcząt karmionych tym samym pożywieniem z dodatkiem krzemu, zaobserwowano niemal o 50% szybszy rozwój, a także wzrost. Wielu naukowców twierdzi, że krzem jest mikroelementem niezbędnym dla zdrowia kurcząt. Jego brak wyrządza duże spustoszenie i uniemożliwia prawidłowy rozwój. Można śmiało powiedzieć, że jest to życiodajny pierwiastek, który niesie wiele dobrego nie tylko dla szkieletu kurcząt, ale również ich ogólnego funkcjonowania.