Biodostępność i skuteczność preparatów i suplementów diety zawierających krzem.

Biodostępność i skuteczność suplementów krzemowych to parametry, które są ze sobą ściśle powiązane. Biodostępność nie tylko krzemu, ale i innych niezwykle ważnych dla organizmu składników odżywczych, jest określeniem stopnia, w jakim dany składnik mineralny, w tym przypadku krzem, może zostać wchłonięty w przewodzie pokarmowym oraz w jakim stopniu zostanie on wykorzystany efektywnie przez organizm.
Badania nad wpływem krzemu na ludzki organizm trwają już od wielu lat. Co kilka lat badania te przynoszą coraz więcej nowych wniosków przemawiających za tym, że dla własnego zdrowia warto jest regularnie przyjmować suplementy krzemowe, które niekiedy są znacznie bardziej przyswajalne niż krzem, który w niewielkich ilościach dostarczany jest naszemu organizmowi wraz z pożywieniem. Krzem bez najmniejszych wątpliwości stanowi jeden z najważniejszych pierwiastków, którego uzupełnianie niedoborów w codziennej diecie powinno odbywać się poprzez suplementację co najmniej 50 mg.
Jeśli chodzi o produkty spożywcze bogate w krzem, to niestety lista ta nie jest zbyt długa. Najwięcej tego drogocennego składnika mineralnego zawiera owies, jęczmień, żyto oraz skrzyp polny. W tego typu zbożach krzemu, tego naturalnego jest zdecydowanie najwięcej. Nieco mniej zawartości tego pierwiastka znajdziemy w roślinach strączkowych. Warto jednak mieć świadomość tego, że zaledwie 3% zawartości krzemu jaką dostarczamy organizmowi z pożywienia wchłania się i zostaje przez niego efektywnie wykorzystana.
W badaniach naukowców wykazano bowiem, żeby krzem w pełni wchłonął się do organizmu, absolutnie niezbędna jest obecność w składzie pierwiastka zarówno grupy węglowodorowej CH, jak i występującej w pierwotnej postaci grupy hydroksylowej OH. Logicznie jest zatem, że suplementy krzemowe są znacznie skuteczniejsze i łatwiej przyswajalne przez ludzki organizm, niż ten krzem, który znajduje się w naturalnym pożywieniu, nawet jeżeli każdego dnia spożywamy posiłki bogate w zawartość tego pierwiastka. Za słabe przyswajanie krzemu odpowiada m.in. powszechne stosowanie chloru i fluoru przy uzdatnianiu wody, nadmierne spożywanie produktów mlecznych. Natomiast przyswajalność krzemu w formie kwasu ortokrzemowego z ziemi okrzemkowej wynosi co najmniej 70%.