Osteoporoza sposoby na jej zapobieganie

>Osteoporoza - groźny wróg kości – sposoby na jej zapobieganie, w tym badania dotyczące istotnej roli krzemu na zdrowe kości u młodych i starszych osób.
Wraz z wiekiem rośnie ryzyko osteoporozy, polegającej na ubytku masy kostnej i zwiększeniu ryzyka częstych złamań. Jest to nie tylko niewygodne, uciążliwe, ale i niebezpieczne. Problem ten dotyczy w większości przypadków kobiet, ale pojawia się także u mężczyzn.
Jednak proces starzenia organizmu nie musi być równoznaczny z pogodzeniem się z postępującą osteoporozą.
Dzięki postępowi medycyny, można - dzięki badaniom - trzymać rękę na pulsie i sprawdzać, w jakim stopniu jest się narażonym na tę przypadłość i w jakim stanie są kości konkretnej osoby.
Jeśli zajdzie taka konieczność, zostanie podjęta walka z osteoporozą. Składają się na nią właśnie regularne badania kontrolne, odpowiednia dieta, przyjmowanie zaleconych leków, odpowiednie ćwiczenia fizyczne i ogólnie wypełnianie zaleceń lekarza. Wtedy można powstrzymać szybki postęp osteoporozy, a nawet go na jakiś czas zahamować.
Oczywiście zapobiegać osteoporozie można zacząć dużo wcześniej - w myśl zasady: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Można w ten sposób można opóźnić pojawienie się pierwszych objawów tej choroby i osłabić jej natężenie.
Wciąż trwają badania nad osteoporozą z racji faktu, że jest ona poważnym problemem zdrowotnym społeczeństw rozwijających się. Obecny styl życia wielu ludzi - siedzący z niezdrową dietą i dużym stresu - niestety zwiększa ryzyko jej występowania.
Jednocześnie pojawiają się publikacje prezentujące pozytywny wpływ krzemu m.in. na tkankę kostną i chrzęstną. Co wskazuje na terapeutyczne i profilaktyczne stosowanie tego pierwiastka w leczeniu osteoporozy. Zespół Schiano przeprowadził badanie, które pokazuje poprawę jakości istoty gąbczastej kości u pacjentów, którzy otrzymywali roztwór zawierający krzem (doustnie lub w iniekcji). W kolejnym badaniu przeprowadzonym przez Eisingera i Claireta wykazano, że suplementowanie krzemu kobietom chorym na osteoporozę przyczyniło się do zwiększenia gęstości kości udowych.
Natomiast badania zespołu Rico dowiodły, że podawanie krzemu zmniejsza utratę masy tkanki kostnej oraz stymuluje jej odbudowę. Coraz powszechniej uważa się, że dzięki dużej zawartości krzemu w organizmie (Carlisle, Laane, Krupka) następuje kumulowanie się wapnia w kościach, zwiększanie ich gęstości i polepsza się synteza kolagenu, a także funkcjonowanie osteoblastów odpowiedzialnych za proces mineralizacji kości.
Zatem oprócz zdrowego stylu życia, przekraczając czterdziesty i pięćdziesiąty rok życia, należy zwiększyć suplementację krzemu min. do 75 mg dziennie i nie trzeba będzie się martwić osłabieniem kości, tracących gęstość. Bywa, że chorzy nie są świadomi choroby i to też jest poważny problem, zagrażający zdrowiu. Nie warto czekać do pierwszego, zbyt łatwego złamania.