Odrobaczanie i zwalczanie nicieni oraz pasożytów u gołębi
Przeprowadzono badanie skuteczności ziemi okrzemkowej w profilaktyce odrobaczania gołębi rasowych. Ptaki te są bowiem podatne na zakażenia wywoływane przez pasożyty wewnętrzne, jak i zewnętrzne, co stwarza wiele problemów dla ich hodowców. Pasożyty mogą powodować nawet śmierć ptactwa, przede wszystkim pozostają one główną przyczyną wielu chorób zakaźnych.
Przebieg badania
Badanie polegało na podawaniu diatomitu, czyli ziemi okrzemkowej w gołębnikach na terenie województwa mazowieckiego. W tym celu gołębie podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich otrzymywała ziarno, a także, osobno ziemię okrzemkową w połączeniu z mieszanką paszową uzupełniającą mineralną. Grupie drugiej zaś podawano ziemię okrzemkową wraz z ziarnem. Po tygodniu stosowania mieszanki z zawartością ziemi okrzemkowej w grupie pierwszej zaobserwowano całkowitą likwidację pasożytów. W drugiej natomiast stwierdzono zmniejszenie liczebności jaj nicieni Capillaria oraz zmniejszenie udziału oocyst kokcydiów rodzaju Eimeria.
Podsumowanie i wnioski wynikające z badania
Nie odnotowano żadnych negatywnych skutków, które odbiłyby się bezpośrednio na zdrowiu obserwowanych ptaków. Okazało się, że używanie ziemi okrzemkowej w diecie gołębi minimalizuje ilość wewnętrznych pasożytów w ich przewodach pokarmowych, likwidując je. Co więcej, dowiedziono, że ziemia okrzemkowa może służyć również w celu odrobaczania gołębi rasowych. Diatomit może być więc z powodzeniem stosowany jako przyjazna dla środowiska i nieinwazyjna alternatywa dla syntetycznych produktów przeciwko pasożytom gołębi rasowych oraz innych ptaków hodowlanych.