Krzemionka jako istotny element wielu procesów w ludzkim organizmie

Wpływ krzemionki na ludzkie zdrowie ostatnimi czasy cieszy się sporym zainteresowaniem. Wydaje się to istotne szczególnie w odniesieniu do wcześniejszych badań, które skupiały się całkowicie na toksycznych efektach wdychania krzemionki krystalicznej. Nie zmienia to faktu, że krzemionka występuje w naturze w wielu formach, a krzem pozostaje drugim po tlenie najczęściej występującym pierwiastkiem.
Krzemionka posiada szerokie zastosowanie w przemyśle, włączając w to użycie jako dodatek do żywności, między innymi jako środek przeciwzbrylający, przeciwspieniający, regulator lepkości, modyfikator do ciast, jako rozcieńczalnik do leków i witamin oraz przy klarowaniu napojów. Z chemicznego punktu widzenia krzemionka to nic innego, jak dwutlenek krzemu. Jest bezbarwna lub biała i nie rozpuszcza się w wodzie. Wystawiona na działanie metali lub minerałów tworzy grupę krzemianów. Istnieją rozpuszczalne w wodzie formy krzemionki, zwane kwasami krzemowymi (orto-, meta-, di- oraz trikrzemowy),obecne w wodach powierzchniowych i gruntowych w ilości 1-100 mg/L.
Kwas ortokrzemowy jest najlepiej przyswajalną przez ludzki organizm formą, i znajduje się w wielu tkankach, włączając kości, ścięgna, aortę, wątrobę i nerki. Dane wskazują, że krzemionka jest istotna dla zdrowia, chociaż nie została ustalona zalecana dawka dziennego spożycia. Wykazano jednak, że niedobory wpływają na powstawanie zniekształceń czaszki i szkieletu obwodowego, słabe wykształcenie stawów, zmniejszoną ilość tkanki chrzęstnej i kolagenu oraz zaburzenia równowagi mineralnej w obrębie kości udowych i kręgosłupa.
Niewiele danych istnieje natomiast w kwestii toksyczności spożycia wody krzemionkowej. Częściową przyczyną tego stanu rzeczy jest wynikający z domniemania bezpieczeństwa brak sprawozdań w tej sprawie. Badania przeprowadzone na gryzoniach wykazały jednak brak istnienia skutków niepożądanych spożycia tego pierwiastka w ilości do 50 000 miligramów na litr wody.
Podsumowując, w naturze istnieje wiele form występowania krzemu, między innymi woda czy ziemia okrzemkowa, a wyniki licznych badań wskazują na istnienie wielu korzystnych efektów, takich jak synteza kolagenu – budulca tkanki łącznej w organizmie, chrząstki stawowej, wiązadeł, ścięgien, naczyń krwionośnych, tkanki płucnej, skóry, włosów, paznokci.