Wpływ spożywanego krzemu i glinu na poziom stężenia tych pierwiastków w mózgach. szczurów

Jaki jest poziom krzemu i glinu w mózgach szczurów i jak na siebie wzajemnie wpływają pokazały szczegółowo badania, które zostały przeprowadzone na dwóch grupach szczurów. W laboratoryjnych badaniach wykorzystywano szczury, które miały 10 miesięcy, oraz młode, zaledwie 22 dniowe.
Aby możliwie jak najbardziej dokładnie móc przeanalizować uzyskane wyniki badań, szczury podzielone zostały na cztery grupy, które otrzymywały pokarm o różnej zawartości krzemu i glinu. Pierwsza grupa otrzymywała pokarm zawierający niewielką dawkę krzemu.
Drugiej grupie podawano pokarm zawierający niewielką dawkę krzemu oraz glinu. W pokarmie grupy trzecie znacznie zwiększono dawkę podawanego w pokarmie krzemu. Natomiast w przypadku grupy czwartej, szczurom podawano pokarm zawierający zwiększoną dawkę krzemu i glinu.
Taki sposób karmienia szczurów, do celów naukowych badań trwał aż do momentu, gdy szczury, które w momencie rozpoczęcia eksperymentu miały 22 dni skończyły 23 miesiące. Natomiast w przypadku tych 10 miesięcznych eksperyment zakończył się, gdy skończyły one 28 miesięcy. Obszar badań obejmował 12 partii mózgu, przy czym starano się precyzyjnie określić poziom krzemu oraz glinu dla każdej z nich.
Jak pokazały badania, stężenie tych pierwiastków w poszczególnych partiach mózgu było zróżnicowane. Uzyskane wyniki zależały bowiem od stężenia krzemu oraz glinu w pokarmie, jaki szczury otrzymywały podczas trwania całego eksperymentu. Na podstawie uzyskanych wyników naukowcy byli w stanie wyciągnąć jeszcze jeden wniosek. Zwiększone stężenie glinu w pokarmie, niwelowane były poprzez jednoczesne podawanie pożywienia bogatego w krzem, szczególnie w tych obszarach mózgu, które odpowiadają za chorobę Alzheimera.
Zauważono także, że w przypadku młodszych szczurów nie stwierdzono wzrostu zawartości stężenia glinu, nawet pomimo diety niezwykle bogatej w ten pierwiastek. Zupełnie inaczej, niż w przypadku tych 28 miesięcznych szczurów.
Podsumowując: uzyskane w wyniku eksperymentu wyniki badań, można stwierdzić, że dzięki diecie bogatej w krzem, można zapobiegać odkładaniu się w mózgu glinu. Możliwość ta wzrasta wraz z wiekiem danego osobnika.