Krzem, jako niezbędny element w diecie zwierząt
Liczne badania przeprowadzone na przestrzeni lat potwierdziły, że krzem jest niezwykle ważnym pierwiastkiem zarówno dla organizmu ludzkiego, jak i zwierząt. Jego udział w początkowym stadium wzrostu mocno wpływa na kondycję oraz wydajność m.in. koni, indyków, czy też kurcząt.
Krzem – niezbędny pierwiastek śladowy w dietetyce zwierząt, który bierze udział w formowaniu układu kostnego oraz tkanek łącznych. Warto również mieć świadomość, że pozytywnie oddziałuje on na pracę metabolizmu. Dieta bogata w krzem zmniejsza ryzyko występowania pasożytów w przewodzie pokarmowym. Może być również stosowany profilaktycznie, aby ochronić osobniki przed zarażeniem się chorobami pasożytniczymi. Dodatkowo poprawie ulega jakość odchodów. Zmniejsza się udział szkodliwych związków występujących w kale. Jest to szczególnie istotne dla miotu, który może zarażać się między sobą.
Krzem ma duży wpływ na funkcjonowanie kości, chrząstek oraz tkanek łącznych. Jego obecność sprzyja produkcji kolagenu, który decyduje o wytrzymałości i elastyczności tkanek łącznych. Jest to szczególnie istotne u zwierząt narażonych na kontuzje np. koni. Zwiększone zapotrzebowanie na krzem podczas tworzenia kolagenu i glikozaminoglikanu, może być spowodowane nieprawidłowościami w budowie tkanek łącznych. Struktura organiczna organizmu jest mocno uzależniona od obecności krzemu.
Ponadto pierwiastek Si wspiera prawidłowy metabolizm tkanek łącznych. Występuje on w formie jonów w wysokiej koncentracji w komórkach metabolicznie aktywnych. Odnotowano, że krzem osiąga wysokie stężenie w mitochondriach, dodatkowo bierze on udział formowaniu się macierzy zewnątrzkomórkowej i płynu śródmiąższowego.