Wpływ krzemu na wzrost i rozwój kurcząt

W pracy pod tytułem "Krzem – niezbędny składnik żywieniowy dla kurcząt" autorstwa Edith M. Carlisle z Zakładu Nauki o Środowisku i Żywieniu z Uniwersytetu Kalifornijskiego z Los Angeles opisano przebieg oraz rezultaty badania wpływu zawartości krzemu na kurczęta. Okazało się, że pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju kurczaków.
Krzem i jego właściowości
Na wstępie warto zaznaczyć, że krzem jest, obok tlenu, jednym z najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków w zewnętrznych sferach Ziemi. To element, który występuje między innym w tkance łącznej. Niejednokrotnie wykazano już, że krzem zwiększa wytrzymałość tkanki kostnej, usuwa z komórek substancje toksyczne, a także wzmacnia zdolność obronną organizmu przeciwko zakażeniom. W przypadku wielu organizmów jest on wykorzystywany do budowy ścian komórkowych. Stanowi ponadto centrum reaktywności niektórych enzymów, które odpowiedzialne są za procesy związane z krzemionką okrzemek, a także wybranych gatunków skorupiaków.
Przebieg badania przeprowadzonego na jednodniowych kurczętach
Badaniom poddano dwie grupy kurczaków. Jedną z nich były koguciki, karmione dietą opartą o aminokwasy od pierwszego dnia życia. W ciągu pierwszych dwóch do trzech tygodni życia zanotowano u nich wyraźnie zahamowany wzrost oraz rozwój. Druga grupa kurcząt, której podawano ten sam pokarm, jednak z dodatkiem krzemu, wykazała normalny rozwój w porównaniu do kurcząt żywionych pokarmem bez dodatku tego mikroelementu. Poza tym badania udowodniły też, że kurczęta te wykazywały pięćdziesięcioprocentowy wzrost.
Wnioski ogólne badania nad wpływem krzemu na kurczęta
Podczas badania przeprowadzonego na kurczętach stwierdzono, że krzem jest niezbędnym pierwiastkiem, odpowiedzialnym za normalny wzrost i rozwój kurcząt. Wykazano między innymi, że powoduje on wzrost gęstości kości ich bioder o 5,6%, a także wzrost gęstości ich kości udowych o 4,25%. Nie ma więc wątpliwości, że krzem stanowi jeden z niezbędnych dodatków mikroelementów w diecie.